

Un film despre sfârșitul lumii și sfârșitul unui sul de hârtie igienică. În această lucrare jucăușă și ingenioasă filată pe 16mm, regizorul (și muzician) Ondřej Vavrečka-și amintește, spune adio și reflectează totodată asupra limitelor progresului. Prin intermediul a trei personaje fictive, fiecare răspunzând diferit la impulsurile mediului înconjurător, el stimulează în același timp sensibilitatea publicului cinematografic. Va lăsa o durere pe care o experimentăm o cicatrice sau doar o amintire incoloră? Și se va mai aminti cineva de vechia stație Vysočany peste o sută de ani? În farmecul său poetic, această piesă cinematografică este aproape tactilă; trezește toate simțurile și, pe alocuri, poartă amprenta lui Jan Švankmajer, dacă acesta ar fi fost născut esențial optimist, desigur. Film ca o șoapte ieșind din buze zâmbitoare. (Viktor Palák, KVIFF)
Momentan nu este disponibil pentru streaming sau în cinema în România.
Fii primul care scrie o recenzie!
Ai văzut acest film? Împărtășește-ți părerea cu comunitatea CinemaRX.