

A fi mamă este cel mai natural lucru din lume. Sau așa pare. Cu toate acestea, exigențele puse în fața femeilor cu copii nu au fost niciodată atât de suprasolicitate și contradictorii ca în lumea occidentală de astazi. Promisiunile fericirii sunt adesea urmate de dezavantaje, cerințe excesive și sentimente de vinovăție. Mama a devenit un ideal artificial glorificat, care totuși este adesea legitimat de „natura femeii". Trăim într-o vreme în care trei oameni ar putea pretinde că sunt mama aceluiași copil: donatorii de ovule își dau genele pentru a naște copii, mame surogat aduc pe lume bebeluși pe care îi dau imediat după naștere, iar bărbații cresc copii singuri – fără o femeie alături de ei. De aici apare întrebarea: Ce face ca o ființă umană să fie o adevărată mamă?
Fii primul care scrie o recenzie!
Ai văzut acest film? Împărtășește-ți părerea cu comunitatea CinemaRX.