brankana
Profil nereclamat@brankana

Hai, sa fim seriosi! Un film despre 'eroismul copiilor nostri care lupta pentru libertatea altora' tocmai intr-o perioada in care prezenta trupelor americane (si britanice si lae altora, de altfel) este tot mai intens si controversat dezbatuta? Bad luck, AVATAR; ai avut ghinionul sa fii creat concomitent cu un film insipid dar 'politicaly correct'(!)... Acum, cand se poate face un bilant al tuturor marilor competitii cinematografice, nu poti sa nu te intrebi: "What the ... is wrong with you, people?" - o fi ceva dar, sa bata detasat atatea alte filme cu mult mai bine realizate?! Dar, cum spuneam, nu e de mirare ca cele mai multe aprecieri le-a primit THL in State si in GB: de acolo trebuie sa vina grosul finantarii actiunilor militare 'abroad' ale celor doua tari. Cat despre film, foarte putin de spus, in afara, poate, despre imagine si sunet. O asa zisa actiune fara inceput si fara sfarsit, scenariu si realizare fara pic de originalitate, efecte cinematografice imprumutate de pe la alte creatii de gen, o poveste putin credibila de cei care au avut macar ceva de a face cu militaria... Ceva optimist in incheiere? Sorry, no! Madame Bigelow va regiza un film despre Afganistan, deci... ghici cine va concura pentru Oscar in 2011?